Jak ukorzenić bukszpan

Bukszpan jest rośliną pochodzącą z południa Europy jednak bez większych problemów zimuje w naszym kraju. Jest to roślina zimozielona o bardzo wdzięcznym pokroju. Uprawa bukszpanu to sztuka, która nie każdemu się udaje.

Tradycja

Tradycyjnie bukszpan jest symbolem wieczności, dlatego też ozdabia się nim koszyki na Wielkanoc. Faktycznie coś w tym jest bo potrafi żyć bardzo długo. Dlatego też właściwie nazywa się go bukszpan wiecznie zielony.

Gdzie najlepiej sadzić bukszpan?

Toleruje zarówno miejsce słoneczne jak i cieniste. Gleba do uprawy bukszpanu powinna być o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Pielęgnacja

Bukszpan można ciąć cały rok, tworzy się z nich żywe rzeźby topiary. Jednak najważniejszym zabiegiem w uprawie bukszpanu jest obfite podlewanie go przed nastaniem mrozów aby zapobiec suszy fizjologicznej. Dotyczy to wszystkich zimozielonych roślin, zwłaszcza tui i tych co rosną zbyt blisko siebie, konkurując o zasoby.

kula z bukszpanu
źr. pixabay. Bukszpan bardzo dobrze znosi cięcie.

Rozmnażanie bukszpanu

Jest kilka sposobów rozmnażania bukszpanu. Można oczywiście ucinać gałązki i wsadzać je do doniczek, ale jest to niepewne. O wiele szybciej i łatwiej jest przygiąć gałąź bukszpanu do ziemi i ją nią obsypać tak, aby tylko wierzchołki gałązek wystawały ponad ziemię.

Termin ukorzeniania bukszpanu

Najlepiej to zrobić wiosną, na jesień mamy wtedy gotowe, ukorzenione sadzonki, które wystarczy odszczypać od pnia wraz z korzeniami i przesadzić w nowe miejsce. Najlepiej to jednak wykonywać w porze wiosennej.

ćma bukszpanowa
źr. pixabay. Ćma bukszpanowa to ogromne zagrożenie dla tych krzewów. Jednak są już na nie opryski a i nasze rodzime ptaki są nimi coraz bardziej zainteresowane.

Zastosowanie bukszpanu

Bukszpan był chętnie uprawiany, to wdzięczna roślina do formowania. Ma zwarty pokrój co daje naprawdę wiele możliwości do wykonywania topiarów. Poza tym ładnie wyglądają żywopłoty utworzone z niego. Także kompozycjom bylin czy krzewów nadaje ładny wygląd, szczególnie zimą urozmaica monotonny krajobraz.

Zagrożeniem dla bukszpanów w ostatnich latach okazała się ćma bukszpanowa, która zawędrowała do Europy z Azji. To między innymi efekt sprowadzania wszystkiego z innych rejonów świata. Bukszpan można produkować w naszym klimacie, jednak ekonomicznie bardziej korzystne jest sprowadzanie sadzonek z Azji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.