Czy warto kupować rękodzieła do wystroju wnętrz

Rękodzieła to nie są tanie rzeczy, które możemy nabyć w pierwszym lepszym markecie czy dyskoncie. Sporym osiągnięciem jest samo znalezienie rękodzieła, które nam będzie pasować. Skoro to nie jest ani tania ani łatwa do organizacji impreza, to co w takim razie przemawia za tym aby je kupować?

Rękodzieła mają wartość?

Sama praca włożona w wykonanie takiego rękodzieła jest już przedmiotem wyceny. Jednakże możemy być pewni, że nikt inny nie będzie miał tego samego w domu. Poza tym na cenę rękodzieła składają się:

  • użyte materiały;
  • czas wykonania przedmiotu;
  • czas poświęcony na jego prezentację np. w mediach społecznościowych.

Oprócz przedmiotu kupujemy też kawałek czyjegoś życia. Fajnie jeśli rękodzielnik podpisuje swoje produkty.

lukier
pixabay. Sławę zyskują pierniki lukrowane. Niektóre z nich to prawdziwe rękodzieła wykonane z dbałością o każdy detal. Jednak lukrowanie to trudna sztuka, wymagająca wprawy i kreatywności.

Po co nam w domu rękodzieła – skoro w sklepach znajdziemy to samo

Oczywiście, że w sklepie znajdziemy to samo, prosto z fabryki, nowe idealne i bez plam potu od dłoni osoby, która to wykonywała. Rękodzieła są niepowtarzalne i to jest ich główna zaleta.

Dlaczego trudno nam się przekonać do rękodzieła

Często nie zdajemy sobie sprawy z wartości takich ręcznie robionych rzeczy. Pokutuje u nas jeszcze takie przekonanie, że to co kupione w sklepie ma wyższą wartość. Niestety te czasy dawno minęły, a produkty ręcznie robione są lepsze jakościowo.

kosz wiklinowy
pixabay. Kosze wiklinowe pasują do wnętrz w stylu rustykalnym.

Czasy tandety i chińszczyzny

Chińszczyznę to ja uwielbiam, ale tylko na talerzu! Przykro patrzeć jak naszą przestrzeń zalewają produkty made in Poliester. Z drugiej strony mamy rękodzieło, które mocno opiera się byle jakości. Natomiast nas chyba trochę boli po kieszeni konieczność wydania na raz kilkudziesięciu złotych więcej i wybieramy z dyskontu enty nóż do mięsa, który i tak po kilku latach będzie się nadawał do skrobania butów z błota. Gdy tymczasem rękodzielnicy oferują noże ręcznie wyrabiane z piękną rączką, gwarancją jakości stali. Takie noże nie do zdarcia. Cena jednak jest zwykle kilka razy wyższa. Co w przeliczeniu wychodzi i tak taniej.

Zakupy jako sposób na rozrywkę

Bardzo często spotykam się z tendencją kupowania rzeczy względnie zbędnych albo średnio potrzebnych. Do rękodzieł podchodzimy bardzo ostrożnie i większość ludzi daruje sobie wydawanie wyższej kwoty na produkt, który może kupić o połowę taniej – w markecie. Dzięki wyższej cenie rękodzieła utrzymują się na wysokim poziomie wykonania i użytych materiałów.

Kobaltowa filiżanka
pixabay. Urocza filiżanka ze wzorem kobaltowym z elementem złota to uroczy prezent dla każdego.

Rękodzieła to nie jest produkt dla każdego

Zakup rękodzieła wiąże się z podjęciem większego wysiłku i zaangażowania niż zakupy marketowe. Rękodzieła trzeba szukać w czeluściach Instagrama, Pinteresta czy Facebooka. Kolejno to wybór odpowiedniej rzeczy, która pasuje do naszego wnętrza.

Z rękodzieł korzystają projektanci wnętrz

Projektanci wnętrz (mówię o profesjonalistach) często korzystają z rękodzieł. Ręcznie robione meble są o wiele bardziej reprezentatywne i można z nich stworzyć niebanalne wnętrze. Odważne osoby, które mają wrodzone wyczucie stylu nie boją się czerpać pełnymi garściami z zasobów rękodzieła. Za to efekty w obu przypadkach są niepowtarzalne i potrafią zrobić wrażenie. Kupowanie rękodzieł jako przedmiotów użytkowych na pewno jest dobrym pomysłem. Dekorując wnętrza warto zwrócić na nie uwagę, nie tylko ze względu na trwałość, jakość wykonania oraz niepowtarzalność. Możemy być pewni, że dobrze dobrane dodatki, ręcznie wykonane, dodadzą naszemu otoczeniu niepowtarzalnego wyglądu. Nasza przestrzeń będzie jedyna w swoim rodzaju, a czas i energia poświęcone na znalezienie odpowiednich przedmiotów sprawią nam ogromną satysfakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.