Czy warzywa na patelnię są zdrowe?

Przyjęło się, że wszystko co nazywa się warzywo jest zdrowe. Czasem jednak przygotowanie potrawy sprawia, że ta zdrowotność ulatuje, a zostaje szara eminencja: tłuszcz czy akrylamid.

Jak przygotować warzywa na patelnię?

Najzdrowsze są warzywa surowe oraz gotowane na parze. Niektóre gatunki warzyw jak ziemniak należy poddać obróbce termicznej, gdyż na surowo jest trujący. Za to inne korzeniowe jak seler czy burak możemy ze smakiem podgryzać zamiast chipsów czy precelków.

Czy warzywa na patelnię można gotować na parze?

Oczywiście, że tak. Warzywa gotowane na parze przygotowuje się bardzo szybko. Razem z mięsem w ciągu pół godziny mamy pełnowartościowy obiad. Zioła i przyprawy daję zwykle gdy warzywa już się parzą około 5 minut.

warzywa na parze
Warzywa na parze są delikatniejsze niż te z patelni, ale powinniśmy je podawać z tłuszczem np. masłem, gdyż część witamin rozpuszcza się w tłuszczach.

Z czym podawać warzywa na patelnię?

Jest kilka fajnych sposobów podawania warzyw. Poza tym kolorowe warzywa wyglądają na talerzu pięknie. Własnoręczne przygotowanie zdrowych posiłków to inwestycja w swoje zdrowie, a dodatkowo uprawa warzyw, to sposób na zmniejszenie wydatków z domowego budżetu.

Kasza parzona

Jaglana, gryczana czy kuskus, ryż brązowy. Te kasze pasują do warzyw na patelnie. Można podawać je wymieszane razem z warzywami na patelnię. Kasze są kaloryczne, sycące, bogate w składniki odżywcze i należy po nie sięgać, nawet jeśli nasza waga jest powyżej porządanej. Zaspokoimy nimi apetyt i ograniczymy chęć sięgnięcia po „puste kalorie”.

Własne warzywa
Jeśli mamy nadwyżkę warzyw, także z nich możemy przygotować mieszanki i zamrozić.

Warzywa na patelnie, a odchudzanie

Tak, jeśli zamierzasz się odchudzać to posiłki z warzyw na patelnie podane do obiadu są wartościowym daniem. W moim przypadku działa to aż za dobrze, gdyż ledwo się utrzymuję na dolnej krawędzi optymalnego BMI.

Czy warzywa na patelnie są lekkostrawne?

Tak, jeśli mamy problemy z układem pokarmowym to warzywa na patelnię są dobrym wyborem. Jednak nie zawsze tak się dzieje i niektóre schorzenia wymagają przygotowania warzyw na parze, bądź unikania konkretnych gatunków np. wzdymających. Ale przeciętny człowiek, przeciętnie zdrowy może jeść warzywa z pary i patelni bez liczenia kalorii.

Warzywa na patelnie możemy przygotować w domu sami. Poszczególne z nich kroimy, osobno blanszujemy 2 minuty we wrzątku i po wystudzeniu mieszamy, dzielimy na porce i mrozimy. A już zwłaszcza warto tak robić gdy mamy źródło warzyw na działce. Uprawiane bez dodatku chemii warzywa są smaczne i zdrowe.

źródła: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.