Dodatki do domu w stylu boho

Boho to styl swobodny i garściami czerpiący z natury. W nim nie ma nic na siłę, ale wszystkie dodatki mają nadawać wnętrzu lekkości, swobody oraz wspomnienia lata nad brzegiem morza, oceanu. On jest ciepły i lekki, a zarazem egzotyczny i wyrazisty. Niektórzy nadają mu chłodny, skandynawski look, który zniekształca jego wygląd i ekspresję.

Poduszki

Kolorowe poduszki, ażurowe poszewki, czy takie w barwie naturalnej (również zielonej czy morskiej toni). Dzięki poduszkom można bardzo fajnie zmienić nastrój. W lecie chłodne kolory i gładkie powierzchnie dadzą ochłonąć, za to zimą cieplejsze barwy ochry, czy ażurowe wzory ocieplą sofę i zachęcą do relaksu.

Rzeźby

Nic tak nie zmienia wnętrz jak sztuka. W stylu boho ważne jest, aby elementy dekoracyjne były wykonane z naturalnych materiałów. Jeśli brak pomysłu to już lepiej zostawić puste miejsce, niż na siłę wpychać plastikowy kicz udający bibelot.

Firanki czy rolety

Typowe ciężkie firany przytłaczają okna. Można wybrać modele o zwiewnym pokroju. Dużo możliwości dają firanki w formie frędzli, które fantazyjnie zawiązane czy ułożone na parapecie dadzą wrażenie frywolności.

Jeśli tylko jest taka potrzeba to zamontowanie rolety nie będzie złym pomysłem. Liczy się komfort.

Makramy

Zamiast tradycyjnych firan w oknach z wnętrzami boho dobrze współgrają makramy, plecione z naturalnego sznurka. Ich zaletą jest prostota w utrzymaniu w czystości. Po zdjęciu z ramy można je wyprać ręcznie i znów powiesić. Z roletami nie ma takiego komfortu…

boho
Często styl boho czerpie z kolonialnego czy orientalnego

Kwiaty

Doniczki z kwiatami są elementem, który sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jednak styl boho wręcz się prosi o to, aby światło w salonie padało przez liście bananowca, a w sypialni oprócz filiżanki kawy, rosła też kawa w doniczce.

Rośliny do wnętrza w stylu boho:

Kawa – wdzięczna roślina doniczkowa, lubi miejsce bez bezpośredniego słońca. Wymaga ziemi stale lekko wilgotnej i żyznej, pochodzi przecież z tropikalnych lasów.

Bananowiec – sprawdzi się w dużych wnętrzach jako roślina ozdobna, latem można go przeprowadzić na taras. Też tak jak kawa lubi wodę i żyzne podłoże ale w przeciwieństwie do niej lubi dużo słońca.

Filodendron – sprawdzi się jako roślina pnąca do tworzenia ażurowych ścian dzielących np. jadalnię od kuchni albo od salonu. Łatwy w pielęgnacji, nie wymaga dużej doniczki tylko dobrej podpory.

Alokazja – posiada piękne liście wyróżniające się często barwnym rysunkiem. Lubi być kapryśna i usychać bez powodu. Jednak często wypuszcza po jakimś czasie nowe liście z bulwy, pod warunkiem, że nie zostanie przelana.

Oczywiście to nie jedyne propozycje roślin do wnętrza w stylu boho. Jedna zasada, ma być bujnie i zielono.

Drewno wszędzie

Styl boho wyróżnia się drewnianymi dodatkami, utrzymanymi w kolorze naturalnym. Świetnie wpasowuje się wiklina, rattan oraz inne lekkie konstrukcje. Ciemne i masywne dodatki drewniane nie są dobrym tropem.

Unika się też malowanych i błyszczących, dużych powierzchni. Wyobraźcie sobie las tuż przy plaży; jest w nim dużo elementów zarówno z drewna, kamienia jak i żywych roślin.

Styl boho to nie tylko czerpanie inspiracji z natury, ale też zachowanie harmonii. Dobrze się w nim czują osoby, którym nie przeszkadza lekka niedoskonałość. Ludzie o zapędach pedantycznych mogą się w nim jednak nie odnaleźć.

źr.

zdj. pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.