Jak wykorzystać potpourri?

Zapach zaklęty w suszonej kompozycji roślin, który można użyć do dekoracji domu, ale nie tylko. W tym wpisie przedstawiam kilka sposobów używania potpourri, a także jego podstawowe składniki.

Co to jest potpourri?

Moda na suszone kompozycje pachnących elementów roślin narodziła się we Francji, skąd rozeszła się po całym praktycznie świecie. Potpourri to po prostu suszone:

  • kwiaty,
  • zioła,
  • nasiona,
  • liście,
  • przyprawy,
  • pąki,
  • kora,
  • pachnące olejki,
  • utrwalacze.

Chętnie wykorzystuje się suszone kwiaty jako prezent przy różnych okazjach.

suszone kwiaty róży
Suszone kwiaty to podstawowy składnik potpourri.

Jak stosować potpourri?

Jeśli macie ochotę, a nie wiecie jak zastosować w swoim domu suszone kwiaty, to poniżej podaję kilka wskazówek.

Wykorzystanie aromatycznych kwiatów jako zapachu do szafy

Odpowiednia kompozycja suszonych ziół nasączona olejkami eterycznymi powstrzyma mole przed penetracją naszej szafy. Wydzielający się z nich zapach sprawi, że nasze ubrania będą pięknie pachnąć.

Kompozycja pachnących ziół i kwiatów z przeznaczeniem do szafy umieszcza się w woreczkach z organzy, które można wykorzystać wielokrotnie.

lawendowe potpourri do szafy
Potpourri z lawendy to naturalny i długo utrzymujący się zapach do garderoby.

Dekoracja domu za pomocą suszonych kwiatów

Wysuszone rośliny ułożone w eleganckim naczyniu mogą być elegancką ozdobą pomieszczenia. Nadają się do postawienia na stole, ławie czy małym stoliczku.

Warto wybrać do potpourri szklane szerokie naczynie, w którym będą widoczne nie tylko wszystkie elementy, załamanie światła na ściankach naczynia doda kompozycji refleksów.

Dzięki potpourri można zrobić bardzo szybko dekorację świąteczną, postawić na stole zamiast kwiatów.

Odświeżanie powietrza za pomocą potpourri

Piękny zapach roznoszący się w pomieszczeniu to zadanie dla zapachowego potpourri. Bardzo łatwo je wykonać samemu, a dzięki naturalnym składnikom użytym do jego wykonania nie zaśmiecamy środowiska.

Wykorzystanie potpourri jako odświeżacza powietrza jest banalnie proste. Wystarczy ułożyć suszoną kompozycję w szerokim naczyniu i ustawić w korytarzu, gdzie jest największy przeciąg. Najlepiej szukać takiego miejsca w domu za pomocą świeczki.

Potpourri nie tylko cudownie pachnie, ale też ładnie wygląda.

Zapalamy świeczkę, otwieramy drzwi wejściowe i szukamy, gdzie płomień świecy będzie „tańczył”. Ustawione w pobliżu tego miejsca potpourri będzie rozsiewać zapach przy każdym otwarciem drzwi wejściowych.

Potpourri jest bardzo estetyczną dekoracją. Ładnie przygotowane potpourri, najlepiej ręcznie robione, to bardzo elegancki prezent. Zachwycone będą nim osoby wrażliwe na otaczającą je przestrzeń. Praktycy nie zawsze docenią garść suszonych roślin jako coś co może im się przydać. Moim zdaniem tylko dlatego, że mogą nie wiedzieć jak wykorzystać potpourri w praktyce.

Źródła:

Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.