Kolory we wnętrzach czyli jak pomalować swój świat

Mdłe pastele, rozmyte akwarele czy może wyraziste akcenty, wszystko zależy od naszego temperamentu, gustu, zainteresowań. Co jednak warto wiedzieć wybierając kolorystykę do swoich 4 ścian?

Szukajmy inspiracji, tam gdzie jej nie ma

Genialne połączenia kolorów we wnętrzach można uzyskać dzięki prostej zasadzie opartej na; kole barw. Oczywiście na całość wrażeń wpływ ma tekstura, ciepły lub chłodny odcień, światło dzienne, a nawet pora roku.

Nie zapominajmy też o zapachu w domu, który ogromnie wpływa na nasze samopoczucie i to jakie wrażenie wywołuje na ludziach wchodzących pierwszy raz do wnętrza. Polecam do tego świece, zapachowe. Nie byle jakie, ale z prawdziwego wosku pszczelego! To podniesie prestiż naszego wnętrza.

Gdzie szukać inspiracji do wystroju wnętrza, wyboru kolorów ścian i dodatków?

Im więcej się ogląda salonów z katalogów, tym większy mętlik w głowie. Moim zdaniem styl dojrzewa w nas stopniowo, nie każdy wybrany design i sztywno trzyma cały czas.

Skąd czerpać inspiracje:

 • Pinterest – jeśli go jeszcze nie znasz to czas najwyższy aby odkryć jego głębokie pokłady inspiracji z całego świata,
 • wizyty u znajomych,
 • sklepy meblowe,
 • różnego rodzaju targi,
 • filmy,
 • podróże.

A więc do dzieła!

Słów kilka o kolorach

Wybór koloru ścian najlepiej dostosować do charakteru pomieszczenia. Inne kolory będą pożądane w kuchni, a inne w łazience czy sypialni.

Mała podpowiedź…

Kolor zawsze wybierajmy w połączeniu ze światłem dziennym jakie wpada do pomieszczenia, które mamy zamiar przemalować.

Kolor roku 2022 został… Very Peri

Każdego roku Pantone Color Institute wybiera barwę roku, którą różnej maści projektanci wprowadzają do pomieszczeń, szaf i ogrodów. Brzmi trochę surrealistycznie? Niekoniecznie 😉 patrząc na to z drugiej strony, kolor niesie odpowiednie przesłanie.

kwiat barwinka very peri
Barwinek. Prawda, że uroczy?

Very Peri – jaki to kolor

Kolorem roku 2022 jest kolor kwiatów barwinka, taki energetyczny niebieski. Ma on nie tylko zachęcać do aktywności, ale być jakby w jednym:

 • inspiracją i wytchnieniem,
 • polepszać kreatywność i dawać cel,
 • wzmacniać świadomość i budować odporność na zmiany.

Terapia kolorami czyli wpływ barw na odczucia

Chromoterapia wykorzystuje uczucia jakie wywołują w nas określone kolory. Podobno wpływa to na nasze odczucia i wywołuje emocje. Coś w tym jest, gdyż sporo osób lubi pracować w zielonych wnętrzach.

Zieleń uspokaja, a czerwień dodaje energii

Umiejętne żonglowanie kolorami daje nam nie tylko ogromne pole do popisu, ale też dzięki tej wiedzy sprawimy, że nas salon będzie wyjątkowy. Co tam salon! Każde pomieszczenie w domu będzie niesamowite.

Jakie kolory dobrać do danych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu?

W zależności od tego jak dane miejsce ma być

Salon

Jest miejscem spotkań domowników, odpoczynku po pracy czy rejonem gdzie przebywają goście na kawę, ciasto i herbatę to właśnie salon. Wybór kolorów do salonu to sztuka. Oto jak podejść do tego zadania profesjonalnie.

koło barw
Koło barw. Warto je nawet wydrukować, aby móc dobrać odpowiednia barwę.

Wybór kolorów, które wyciszają – sprawdzają się tu odcienie kolorów ziemi, oczywiście barwa może być od ciemnej do pastelowej – pamiętajmy o świetle w takich miejscach, zbyt dużo cienia zrobi z salonu norę kreta.

Jak wybrać kolory do jadalni? Czy kolor ścian ma wpływ na smak potraw?

Ciekawe pytanie, osobiście nie odczuwam zmiany smaku potraw po przemalowaniu kuchni czy jadalni. Podobno chłodne kolory wpływają na nasz apetyt, pomniejszając go.

Natomiast ciepłe kolory zachęcają do fiesty i biesiadowania. Zwróćcie uwagę w jaką kolorystykę celują restauracje.

Łazienka – miejsce domowego luksusu

Nasze osobiste spa w łazience to nie tylko kolor płytek, dodatki, ale też zapach jaki dominuje w pomieszczeniu. Jak wybrać kolor ścian do łazienki? Dopasujmy go do całości domu, jeśli utrzymujemy ciepłe barwy w innych pomieszczeniach, to takie zastosujmy w łazience.

ciepła vs chłodna łazienka
Różnica między łazienką utrzymaną w ciepłych barwach, a w chłodnych.

Na koniec artykułu i dnia malujemy sypialnię

O tym w jakich kolorach najlepiej się odpoczywa spisano tony papieru. Jednak warto wiedzieć o jednym ważnym aspekcie:

 • wieczorem sypialnia ma nas zachęcać do spania,
 • rankiem sypialnia ma nas zachęcać do wstawania.

A to osiągniemy jeśli tylko uda nam się urządzić sypialnię z oknem na wschód 😊

Kolor ścian w sypialni dobrać tak, aby to światło rankiem sprawiało, że nam się z uśmiechem na ustach chce podnosić z ciepłego łóżeczka.

CO zrobić gdy mam sypialnię z oknem na zachód, południe?

Mmm, zastanawiałam się nad tym chwilę i wpadłam na kilka pomysłów:

 1. Lampka która zaświeca się o godzinie naszej pobudki (przetestowane i działa).
 2. Elementy w kolorze słońca w różnych miejscach sypialni – gdy zaświecimy światło, odbije się od tych przedmiotów wyłaniając sypialnię z mroku.
 3. Monitor ustawiony na włączanie o danej godzinie widoku na wschód słońca (ja dorzuciłam sobie jeszcze śpiew ptaków z głośników komputera).

Zaczynając pisać ten tekst nastawiałam się na mniejszy materiał, jednak kilka stron internetowych i książek uświadomiło mnie, że jestem w błędzie. Nie dość, że informacji na temat wpływu kolorów na nasze samopoczucie jest mnóstwo, to jeszcze doszła do tego medycyna niekonwencjonalna. Jakbym nie miała w głowie gotowego pomysłu, to pewnie bym pomalowała wszystkie ściany na biało i z czasem dopasowywała barwę do poszczególnych pomieszczeń.

https://www.pantone.com/eu/en/zdj. Pixabay.com

2 myśli na “Kolory we wnętrzach czyli jak pomalować swój świat”

 1. Nie złe to, co Pani pisze, szkoda że wcześniej na to nie trafilam. Jak będę malować dom, to skorzystam z tego artykułu 😀
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.