Ogród wokół willi

Kiedy mamy już postawiony dom marzeń przychodzi czas na ogród. Pierwsza refleksja to oczywiście znalezienie odpowiedniego projektanta, ale też powinniśmy mieć sami przynajmniej ogólną wizję ogrodu.

Ogród dopasowany do domu

Zawsze otoczenie powinno współgrać z bryłą budynku. Nie łączmy wybitnie włoskiego ogrodu z willą w stylu góralskim. Ogólny wygląd końcowy będzie niekorzystny.

Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać

Kolejnym krokiem jest zanotowanie tego co chcemy mieć w ogrodzie. Altanki, aleje, poszczególne kwiaty. Jednak nie idźmy w przesadę, nadmiar nie wygląda reprezentacyjnie.

fontanna
źr. pixabay. Taka mała fontanna tworzy wilgotny mikroklimat w upalne lata.

Poza tym warto wykorzystać naturalne warunki jakie panują i pod nie dobierać skład roślinny. Taki ogród nie tylko wygląda okazale, ale jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Pachnące, kolorowe ogrody

Ogród to nie tylko kolory, to także zapachy, które potrafią zaczarować nasz świat. Z ciekawych i mniej lub bardziej znanych kwiatów warto zwrócić uwagę na kilka wyjątkowych okazów.

magnolia różowa
źr. pixabay. Piękna, kwitnąca magnolia to prawdziwa ozdoba ogrodu.

Azalia pontyjska

Tworzy trochę rachityczny z wyglądu i raczej niepozorny krzew, który bez kwiatów wyglądają średnio dekoracyjnie. Za to wiosną kiedy kwitną lilaki pojawiają się na azali pontyjskiej żółte kielichowate kwiaty, których zapach czuć już z odległości kilku metrów. Warto umieścić ja na niewielkim wzniesieniu w lekkim półcieniu, wtedy zapach będzie rozchodził się poniżej po okolicy.

Kielichowiec

Jest kilka gatunków kielichowca. To drzewo to roślina kolekcjonerska. Wymagania też ma dość wysokie. Rośnie najlepiej na wilgotnym podłożu, ale nie tam gdzie stoi woda. W miejscu osłoniętym od przeciągów, ale jednocześnie słonecznym. Jego największym atutem są kwiaty, wyglądem przypominające puchar o przewspaniałym zapachu szarlotki. Ten krzew warto mieć niezbyt daleko miejsca wypoczynku np. altany albo hamaków.

Jaśmin Stefana

Stefan to pnącze, które możemy znać z wojaży po południu Europy gdzie jest dość popularny. A na pewno czuliśmy nieraz jego zapach, szczególnie wieczorami. Idealnie nadaje się na oplatanie murów od słonecznej strony. Rośnie dość silnie więc należy mu przeznaczyć wystarczającą ilość miejsca.

kwiat lotosu w oczku wodnym
źr. pixabay. Lotos tworzy piękne kwiaty, jego uprawa jest możliwa w naszym klimacie, jednak kłącza wymagają zimowania w odpowiednim pomieszczeniu.

Lilie

Zwróćmy uwagę na królewskie kwiaty czyli lilie, wymagają one miejsca wilgotnego i lekko cienistego, orientalne odmiany przepięknie pachną. Te kwiaty warto mieć w pobliżu altany albo wzdłuż ścieżki gdyż ich zapach jest bardzo piękny. Do tego każdy kolor pachnie inaczej.

Łubin

Łubiny były dość popularnymi kwiatami w szlacheckich ogrodach. Do dworu księżnej Lubomirskiej w Miżyńcu prowadziła aleja wysadzana tymi właśnie bylinami. Ich kolorowo kwitnące wiechy osiągają nawet ponad 50 cm wysokości, mają delikatny zapach, ale uwagę zwraca zwłaszcza ich kolorystyka oraz wygląd. Występują w wersji niebieskiej, różowej, łososiowej, żółtej, białej oraz ich odcieniach. Najlepiej kwitną i wyglądają rosnąc w pełnym słońcu.

Róża

Królową wśród kwiatów od czasów starożytności jest właśnie róża. Na świecie jest mnóstwo odmian. Zarówno pachnących jak i bez zapachu, jedno i dwubarwnych. Ostatnio modne są odmiany dwukolorowe prążkowane. Za to rarytasem są stare odmiany, które zazwyczaj można jeszcze spotkać tylko w ogródkach wiejskich, ewentualnie u kolekcjonerów.

Magnolie

Z wielką pompą te pięknie kwitnące drzewa i krzewy weszły do ogrodów. Może i są pospolite, ale jest kilka odmian, na które warto zwrócić uwagę. Jedną z nich jest odmiana Yellow Bird. Druga warta uwagi to wyhodowana w Stanach Zjednoczonych odmiana Butterflies. Wartymi uwagi są też magnolie nagie. Ich kwiaty mogą być białe albo żółte, płatki marynuje się i wykorzystuje jako dodatek do ryżu w daniach kuchni dalekowschodniej.

Także warto zwrócić uwagę na gatunki krajowe, które z zasady nie sadzimy w ogrodach. Niektóre rośliny z łąk i pól są naprawdę warte atencji większej niż do tej pory im poświęcano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.