Poduszka finansowa – co to jest i ile powinna wynosić

Nasza poduszka finansowa to kwota odłożonych pieniędzy w takiej ilości, abyśmy mogli całą rodziną, czy tylko jako singiel przetrwać kryzysy zarówno gospodarcze jak i osobiste. Temat bardzo ważny i nie można tego bagatelizować, ponadto pozwala trzymać swoje wydatki pod kontrolą.

O tym aby mieć przygotowane oszczędności na czarną godzinę wiedziałam chyba od dziecka. Natomiast nikt nigdy nie powiedział mi ile to ma być i kiedy mogę po nie sięgnąć. Dopiero jak trafiłam na termin poduszka finansowa u Iwucia na blogu mogłam uporządkować sobie to całe oszczędzanie na czarną godzinę.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa

Wg tego co pisze Marcin Iwuć to taka dająca poczucie stabilności poduszka finansowa powinna zapewnić potrzeby bytowe naszej rodziny przez pół roku inni mówią o 3 miesiącach. Ja miałam tak na czas Covidu odłożoną poduszkę w wysokości rocznych kosztów. Podstawą w tym wypadku jest terminowe płacenie rachunków oraz rezygnacja z wydatków, które nie są pierwszej potrzeby. To wszystko po to, aby nie popaść w długi.

Gdy nie ma możliwości odłożyć pieniędzy na poduszkę finansową?

Nawet jeśli nasz budżet totalnie się nie spina i żyjemy od wypłaty do wypłaty, to i tak warto zacząć oszczędzać na poduszkę finansową nawet minimalne kwoty. Zaczynając od złotówki co tydzień. Ponadto ustalmy sobie, że każdy dodatkowy przypływ pieniędzy będzie w połowie przeznaczany na poduszkę finansową.

Co zrobić, aby mieć pieniądze odłożone na czarną godzinę?

Pomijając powyżej opisany nawyk odkładania nawet drobnych pieniędzy, warto poszukać sposobów na dodatkowy zarobek. Tak pewnie łatwo się mówi komuś, kto mieszka w mieście i może się podjąć nawet roznoszenia ulotek w wolnym czasie. Gdy jednak mieszka się na głębokiej wsi, sytuacja nie wygląda tak kolorowo.

Sprawdź zasoby naturalne wokół swojego miejsca zamieszkania

Może i biznes ziołowy się dopiero powoli rozkręca, ale skupy ziół funkcjonują w różnych częściach kraju. Warto znaleźć je, zadzwonić i zrobić sobie listę roślin, jakie skupują.

Następnie sprawdzić jakie zioła rosną w okolicy, zbiory prowadzi się od wiosny do jesieni w zależności od gatunku. Dlatego można mieć równomierny przychód przez kilka miesięcy.

Pokrzywa rośnie prawie wszędzie, więc zbiór i suszenie jej może podratować budżet rodzinny.

Jeśli jesteśmy w posiadaniu terenu przydatnego do uprawy jakiegoś chwasta, to warto wykorzystać ten aspekt i założyć plantację nagietka czy innej rośliny.

Pomyśl jakie masz umiejętności i komu mogą się one przydać

Obecnie jest czas odchodzenia od globalizacji. To trudny proces, który tworzy wiele problemów, ale też szans. Jeśli potrafisz coś produkować, to masz trzy możliwości:

  • sprzedaż swoich produktów,
  • sprzedaż poradników na temat produkcji,
  • szkolenia płatne dla ludzi.

A Internet daje ogromne możliwości zarówno w szukaniu ludzi, którzy będą chcieli kupić jak i tych gotowych na szkolenia. Może dzięki temu uda Ci się zbudować poduszkę finansową.

Podszkol swoje umiejętności

Dlaczego umiejętności są ważne przy budowaniu poduszki finansowej? Jest kilka powodów:

  • pozwalają na zdobycie różnych źródeł dochodu,
  • umiejętność sprzedaży daje przewagę nad konkurencją,
  • wiedza na temat tego, gdzie są ludzie z pieniędzmi daje to klucz do sukcesu.

Pamiętaj, podczas kryzysu jedni tracą, a inni zarabiają.

Na koniec mała dygresja, w czasie kryzysu ciężko zbudować poduszkę finansową. Dlatego jeśli pływasz bez gaci to walcz o przetrwanie, nie warto się poddawać. I najważniejsze wydawaj każdy grosz z głową. Gdyż czas kryzysu to czas wysypu wszelkiej maści naciągaczy, którzy żerują na strachu innych ludzi i zarabiają z zimną krwią.

Źródła:

https://www.money.pl/gospodarka/poduszka-finansowa-co-to-takiego-6822845744356160a.html

https://www.nn.pl/blog/posts/2021/poduszka-finansowa-co-to-jest.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.