Od czego zacząć rozmowę z bliską osobą

Rozmowa o swoich obawach z bliską osobą może być trudna, ale jest ważna dla budowania zdrowych relacji i uzyskania wsparcia. Bardzo często się obawiamy takiej rozmowy, jej przebiegu oraz niekorzystnego dla nas rezultatu.

Jak sobie pomóc przed rozpoczęciem szczerej rozmowy z bliską osobą

Istotne w rozmowie z bliską osobą jest odpowiednie nastawienie. Zwykle jest tak, że nasze negatywne myśli wpływają na dobór słów przez nas czy mało przekonującą mowę ciała.

Znajdź odpowiedni moment i miejsce

Wybierz chwilę, gdy oboje macie czas i spokojne miejsce, gdzie możecie swobodnie rozmawiać. Unikaj sytuacji, gdy jedna z was jest zajęta czy poirytowana, aby rozmowa przebiegła sprawnie i była konstruktywna.

Określ, co chcesz wyrazić

Zanim zaczniesz rozmawiać, zastanów się, co chcesz przekazać. Nazwij konkretne obawy, uczucia czy myśli, które chcesz podzielić się z bliską osobą.

Wyraź swoje uczucia „ja”

Staraj się wyrażać swoje uczucia z użyciem zdania „ja”, unikając oskarżeń czy zarzutów. Na przykład, zamiast powiedzieć „Zawsze robisz…” powiedz „Czuję się…”.

Rozmawiaj o konkretach i formułuj proste zdania

Staraj się być konkretna w wyrażaniu swoich obaw. Im bardziej precyzyjne są twoje słowa, tym łatwiej dla drugiej osoby zrozumieć, co chcesz przekazać.

Zachowaj spokój

Unikaj agresywnego tonu czy gestów. Zachowaj spokój i staraj się rozmawiać z szacunkiem wobec drugiej osoby. To pomoże w stworzeniu atmosfery otwartej rozmowy.

Słuchaj uważnie

Rozmowa to dwukierunkowy proces. Słuchaj uważnie tego, co ma do powiedzenia druga osoba. To pomoże zrozumieć jej perspektywę i buduje atmosferę wzajemnego zrozumienia.

Unikaj osądów

Unikaj osądzania lub krytykowania drugiej osoby w trakcie rozmowy. Skoncentruj się na wyrażaniu swoich uczuć i potrzeb.

Pytaj o zdanie drugiej osoby

Zachęcaj drugą osobę do dzielenia się swoimi myślami i uczuciami. To pomaga w budowaniu głębszego zrozumienia i wsparcia.

Zakomunikuj, czego potrzebujesz

Nie zapomnij zakomunikować, jakie konkretne wsparcie czy zrozumienie potrzebujesz od bliskiej osoby. Wyraźnie powiedz, jak może ci pomóc.

Bądź gotowa na reakcję        

Pamiętaj, że druga osoba może zareagować różnorodnie. Bądź gotowy/ta na różne reakcje i nie oczekuj natychmiastowych rozwiązań. Ważne jest, aby stworzyć przestrzeń do rozmowy.

Gdy bliska osoba nie chce rozmawiać?

Bądź jak student w dziekanacie. Gdy wywalają drzwiami, należy wejść za chwilę oknem. Tak samo uzyskanie chwili na rozmowę z bliską osobą można uzyskać będąc konsekwentną.

Przypomnij sobie, że otwarta i szczerze prowadzona rozmowa może pomóc w budowaniu silniejszych i bardziej zdrowych relacji. Jeśli temat jest szczególnie trudny, a rozmowa wymaga większej wrażliwości, możesz także skorzystać z pomocy profesjonalisty, takiego jak psycholog czy terapeuta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.