Jak zbudować ekologiczny dom

Wiemy, że plastik jest trudnym do rozkładu tworzywem, a ekologiczny dom jest trudno wykonać. Jak myślicie, co by się stało jakby wszyscy wymienili okna plastikowe na drewniane? Pomyślcie ile do utylizacji by było plastiku… I tak jest ze wszystkim. Więc zanim kupicie wyposażenie do swojego domu, zróbcie rachunek sumienia i research dostępnych produktów.

Być eko to nie moda, ale styl życia

Moda na ekologię to biznes, nie oszukujmy się, że jest inaczej. Dużo produktów, które zdobyły swój znak eko nie ma z tym nic wspólnego. To, że okna są bardziej szczelne i mniej wytracimy na ogrzewanie nie znaczy, że są po demontażu równie bezproblemowe dla natury. Ot cała filozofia ekologii, to co do natury wraca i nie czyni jej szkody – jest ekologiczne.

Produkty naturalne są też trwałe

Wydaje się, że tylko technologicznie nowoczesne materiały są trwałe, ale to bzdura. Drewno, glina, kamienie, szkło (naturalne szkło to onyks) są również trwałe. A jak wiemy za pomocą tych materiałów można wybudować dom, nowoczesny, energooszczędny i co najważniejsze, w pełni biodegradowalny.

Ekologiczne produkty do budowy domu

wśród wielu mniej lub bardziej eko materiałów można wymienić:

 • kamień;
 • drewno;
 • glina;
 • słoma (konopii włóknistej, kukurydzy);
 • cegła;
 • dachówka ceramiczna;
 • szkło.

Wykończyć nawet nowoczesny dom w stylu jak najbardziej zapierającym dech w piersiach to nie sztuka, oto co mamy do wyboru:

 • drewno – meble, boazerie, pojemniki na rzeczy, okna, podłogi;
 • szkło – blaty, naczynia;
 • glina – naczynia, wykończenie wnętrz (tynk gliniany, tadelakt);
 • papier – tapeta;
 • kamień – podłogi, ściany, elementy dekoracyjne.

Jak widać wybór materiałów nie jest ograniczony do jednej czy dwóch możliwości.

Żyć bardziej eko

Jest kilka elementów, które po wprowadzeniu do domu okazuje się, że żyjemy nie obciążając zbytnio środowiska. Nie wszystko da się zmienić, nie każdy ma ochotę albo możliwość, więc poprzestańmy na tym, co możemy.

kominek
źr. pixabay. Kominek to ogrzewanie domu bardzo klimatyczne. Opalać należy tylko drewnem suchym.

Sprzęty

Ważne aby były energooszczędne, nie chodzi o klasę A z kilkoma plusami ale o pobór maksymalny mocy, wody oraz wydajność, jeśli pralka, która ma wsad do 7 kg bierze tyle samo wody i mocy co mająca 5 kg to która jest bardziej eko?

Zmywarka, czasem jeszcze spotykam w domach zmywarkę dla… szpanu. Dokładnie. Też dla mnie było dziwne używanie zmywarki raz na kilka miesięcy, jak przyjdą goście. Ja swoją uruchamiam co 2-3 dni. Naczynia wystarczy oczyścić z resztek, przemyć delikatnie wodą i do zmywarki.

Śmieci

Uwielbiam ten temat 😀 śmieci to rosną jak ciasto na drożdżach. Przy czterech osobach w domu produkcja śmieci bez wprowadzenia pewnych zasad jest ogromna. Dlatego sukcesywnie wprowadzamy takie udoskonalenia jak:

kupowanie w dużych opakowaniach, albo na wagę – jogurty, ryż, kasze, olej – ogólnie to co się albo szybko zjada, albo ma długą datę ważności;

unikam worków foliowych – osobna reklamówka na każdy owoc to dla mnie koszmar, staram się mieć kilka toreb materiałowych, aby móc w jedną popakować spożywkę, w inną środki czystości etc;

lista na zakupy – dzięki niej nie tylko będziecie bardziej eko, ale też zaoszczędzicie dużo pieniędzy, sprawdźcie ile z tego co dotychczas kupujecie ląduje w śmieciach;

Eko to filozofia

Ciężko jest kupować tylko w sklepach i żyć eko, mąka, ser jaja, zwykle pokonują kilometry zanim dotrą na nasz stół, a w eko chodzi o to aby to było minimum km:

ile się da kupuję w miejscu wytworzenia – tak wożę mąkę z młyna, cena ta sama, ale żurek z takiej jest nie do przebicia, poza tym jest świeża, nie zleżała, warzywa i owoce też staram się po znajomych ze wsi zdobywać, jaja na targu kupuję;

wędliny – ten temat jest bardzo ciężki, ja ogólnie mam wybredny gust i kupuję dużo zazwyczaj w sklepach mięsnych, które są prowadzone przez miejscowe masarnie;

Wiem, nie wszystkie możliwości eko wymieniłam, nie wszystkie każdy może wprowadzić u siebie. Chodzi przede wszystkim o to, aby małymi kroczkami zacząć zmiany na lepsze. Nie od razu Kraków zbudowany i my nie od razu zmienimy tyle parametrów w swoim życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.