Dom w drewnie

Dyskusji na temat tego co jest lepsze czy drewno czy tworzywo nie ma nawet co rozpoczynać. Surowiec naturalny ma zawsze tą wyższość nad sztucznym nie tylko poprzez wygląd, dostępność ale też jakość i trwałość.

Nie zawsze tak było

Należy zaznaczyć, że drewno kiedyś było materiałem o wiele tańszym niż tworzywo sztuczne. Jednak udoskonalanie technik produkcji spowodowało, ze obecnie jest to materiał tani, powszechny i powiedzmy sobie szczerze tandetny.

Drewno wewnątrz i na zewnątrz

Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz można używać drewna. Jest to tak dobry materiał, że do dziś stanowi element konstrukcji budowlanych szczególnie domów jednorodzinnych. Często jest to też główny materiał do budowy domów.

\"\"

Drewno na zewnątrz

Jeśli drewno ma być wystawione na działanie czynników atmosferycznych to powinno spełniać kilka warunków:

  • musi być ścinane w lutym;
  • elementy z niego wykonane powinny być cięte po włóknach, a nie w poprzek
  • powinno być sezonowane
  • powinno być zaimpregnowane najlepiej ciśnieniowo
  • zabezpieczone przed wilgocią odpowiednimi preparatami.

Dobrze przygotowane elementy można wykorzystać do budowy altanek, drabinek pod kwiaty czy trejaży. Również ścieżki i taras mogą nim zostać wyłożone.

Ważne! Drewno musi mieć przewiew, nie może przylegać większą powierzchnią do gleby.

Drewno wewnątrz budynków

Oprócz wspomnianej wcześniej konstrukcji, jest też używane do wykonywania elementów wnętrz ale też i mozaik, podłóg oraz wyposażenia.

Drewno w wystroju wnętrz

Mozaika to nadal popularny sposób na ozdobę jednej ze ścian w salonie czy sypialni. Jednak o ile w sypialni pasuje praktycznie w każdym stylu to tyle do salony należy ostrożnie z nią.

\"\"

Ścianka ażurowa również wykonane z drewna ładne wzory głównie roślinne, ale na zamówienie można też dostać nowoczesne fraktale czy inne wzory. Taką ściankę możemy wkomponować w salonie na ścianie, do częściowego oddzielenia pomieszczeń.

Meble drewniane

Wykonane z drewna meble są trwałe, eleganckie i ponadczasowe. Rysy bardzo łatwo usunąć, a po renowacji nie będzie śladu po nich. Także w zależności od gatunku drzewa mamy rożne barwy drewna, jak i właściwości.

\"\"

Poza prostymi zaletami drewna mamy jeszcze aspekt zdrowotny, zarówno budynki z niego wykonane są zdrowsze. Także jako materiał wypełniający otoczenie nie jest niekorzystne dla zdrowia jak tworzywo.

 

Zamieszczono w: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *