Kuchnia w domu

Urządzając kuchnię patrzymy zazwyczaj pod kątem designu niż praktyczności. Jednak jest to przestrzeń robocza, która powinna być najpierw dopracowana pod tym kątem, a dopiero potem patrzymy na wystrój.

AGD w kuchni

Na początek przeglądamy oferty sprzętów na rynku. Od razu odradzam sprzęty Tescuo qulity. Zazwyczaj przetrwają sezon, maksymalnie dwa. Oczywiście na przetrwanie nada się. Za to na lata poszukajmy sobie sprzętu z gwarancją na 10 lat. Jak rozłożymy cenę na 10 lat to w przeliczeniu wyjdzie nam całkiem znośnie.

Sprzęt wydajny i funkcjonalny

Drugą opcją jest wybór sprzętu funkcjonalnego. Dla kogoś kto lubi piec dobry będzie piekarnik z bajerami. Dla tych co używają go do kurczaka kilka razy w roku lepszy będzie prosty w obsłudze sprzęt. Dlatego, że mniej w nim do zepsucia.

brązowa kuchnia
źr. pixabay. Różne poziomy blatów wprowadzają dynamikę do wnętrza. Co do użytego w tej kuchni sprzętu nie wypowiem się, bo nie mam z tej firmy nic w domu.

Co na ścianę w kuchni

To też jest trochę wyliczanka bo na ścianę w kuchni nie polecam tylko baranka i tapety. Chociaż z tym ostatnim można jeszcze polemizować. Ciekawie wygląda drewno, szkło, gres czy beton.

Szkło

Zarówno szklane panele jak i jednolite tafle są bardzo dobrym rozwiązaniem. Szkło jest hartowane, pokryte odpowiednią powłoką, która ułatwia czyszczenie powierzchni. Dlatego jest to dobry sposób na pokrycie ściany nad blatem roboczym, albo kuchenką.

Drewno

Drewniane elementy w kuchni na ścianie moim zdaniem powinny być pokryte lakierem. Drewno wsiąka tłuszcz, który w kuchni się unosi nawet mimo dobrej wentylacji.

Kamień i cegła

Również ładne i eleganckie są przestrzenie ułożone z kamienia czy cegły. Do stylu rustykalnego pasuje też kamień polny, nieregularny albo cegła z odzysku z charakterystycznymi zaciekami. Jeśli materiał jest chropowaty powinien być pokryty odpowiednim środkiem zabezpieczającym wsiąkaniem weń oparów.

Farby

Owszem i to jest całkiem dobre rozwiązanie. W polu rażenia lepiej jest pokryć ściany farbami, plamoodpornymi. W innych miejscach można już wybierać bardziej dowolnie. Jednak jak zamierzamy otwierać szampana to nawet sufit trzeba pokryć odporną farbą.

Kolory i wzory

A tu już jest dowolność, gdyż zależy to od całej kolorystyki reszty pomieszczeń, poza tym od stylu w jakim jest dom. Jeśli chodzi o wzory to w kuchni darujmy sobie duże ażurowe powierzchnie bo ciężko utrzymać je w czystości.

Kuchnia to wyzwanie. Tym bardziej jak jest jeszcze pół otwarta na salon to musi być tak urządzona aby nie widać było z zewnątrz blatu roboczego. Dobrym rozwiązaniem jest o ile się da oddzielenie pomieszczeń kratką drewnianą, którą można pokryć pnączem, np. passiflorą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.