Jak ukorzenić bukszpan

Bukszpan jest rośliną pochodzącą z południa Europy jednak bez większych problemów zimuje w naszym kraju. Jest to roślina zimozielona o bardzo wdzięcznym pokroju.

Tradycja

Tradycyjnie bukszpan jest symbolem wieczności, dlatego też ozdabia się nim koszyki wielkanocne. Faktycznie coś w tym jest bo potrafi żyć bardzo długo. Dlatego też właściwie nazywa się go bukszpan wieczniezielony.

Gdzie najlepiej sadzić bukszpan?

Toleruje zarówno miejsce słoneczne jak i cieniste. Gleba powinna być o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Pielęgnacja

Bukszpan można ciąć cały rok. Jednak najważniejszym zabiegiem jest obfite podlewanie go przed nastaniem mrozów aby zapobiec suszy fizjologicznej.

Rozmnażanie bukszpanu

Jest kilka sposobów rozmnażania bukszpanu. Można oczywiście ucinać gałązki i wsadzać je do doniczek, ale jest to niepewne. O wiele szybciej i łatwiej jest przygiąć gałąź bukszpanu do ziemi i ją nią obsypać tak aby tylko wierzchołki gałązek wystawały.

Termin ukorzeniania bukszpanu

Najlepiej to zrobić wiosną, na jesień mamy wtedy gotowe, ukorzenione sadzonki, które wystarczy odszczypać od pnia wraz z korzeniami i przesadzić w nowe miejsce. Najlepiej to jednak robić w porze wiosennej.

Zastosowanie bukszpanu

Bukszpan to wdzięczna roślina do formowania. Ma zwarty pokrój co daje naprawdę wiele możliwości. Poza tym ładnie wyglądają żywopłoty utworzone z niego. Także kompozycjom bylin czy krzewów nadaje ładny wygląd, szczególnie zimą urozmaica monotonny krajobraz.

Zamieszczono w: Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *