Jak urządzić dom w stylu minimalistycznym

„Less is more” – często właśnie mało znaczy więcej. Minimalizm w życiu daje swobodę i przestrzeń. Jak wygląda minimalizm we wnętrzach? Jak wprowadzić minimalizm w domu? Co nam daje minimalizm?

Wnętrza w stylu minimalistycznym

Charakter wnętrz w stylu minimalistycznym nadają zarówno oszczędne dekoracje jak i kolory oraz tekstury. To cały zestaw który sprawia, że minimalizm we wnętrzach staje się zaletą.

Jakie cechy materiału do wnętrza w stylu minimalistycznym?

wydawać by się mogło, że wnętrza minimalistyczne to tylko beton i metal, z dodatkiem szkła. Owszem jest on w takich wnętrzach pożądany, jednak nie stanowi wyznacznika. materiał do wnętrza minimalistycznego wyróżniać powinien się:

  • jednolitą powierzchnią z niezbyt wyrazistą teksturą – styl ten wyróżnia się raczej gładkimi ścianami i blatami;
  • mało kontrastowy – wybiera się najczęściej kolory monochromatyczne albo pokrewne, za to unika pstrokacizny i kontrastów;
  • duże proste kształty– styl minimalistyczny wnętrz musi dawać poczucie przestrzeni, a to zapewnią nam proste kształty.
sypialnia minimalistyczna
źr. pixabay. Sypialnia w stylu minimalistycznym, stonowane kolory, proste kształty oraz oszczędna faktura.

Od czego zacząć przygodę z minimalizmem we wnętrzach?

Pozbycie się otaczających nas przedmiotów, z którymi jesteśmy związani od lat może być dla wielu osób trudne. Ale czy takie radykalne wycinanie wspomnień jest konieczne?

Pozbądź się rzeczy obrośniętych kurzem

Najłatwiej jest nam się pożegnać z rzeczami, gdy mamy świadomość, że dostaną one drugie życie w innym domu. Dlatego moja rada jest następująca:

Jeśli czegoś nie używasz już drugi rok, wystaw to na sprzedaż.

Pobaw się farbą i pędzlem

Minimalizm sprawia, że wnętrze wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Związane jest to z kolorami monochromatycznymi zastosowanymi na dużych powierzchniach.

Zmień kolor ścian. Koszt to około dwa weekendy, ale nie dowiesz się jak to wygląda, jeśli nie sprawdzisz.

kolorowe kule
źr. pixabay. W minimalistycznych wnętrzach dominują barwy monochromatyczne i uzupełniające.

Jaki wybrać kolor ścian do minimalistycznych wnętrz?

zestaw kolorów we wnętrzach minimalistycznych składa się z 2-3 barw. Z czego jedna najbardziej neutralna jest dominująca, druga uzupełniająca i ewentualnie trzecia jako niewielki element.

  • dominująca barwa we wnętrzach minimalistycznych – odcienie bieli, beżu, ecru, szary, niebieski, chłodne pastele jak mięta czy pudrowy róż;
  • barwa uzupełniająca – zieleń, czerń, grafit, szary, brąz, turkus, szafir;
  • trzeci kolor – praktycznie dowolny, pasujący do pozostałych.

Proste kształty i wyraźne linie w minimalistycznych wnętrzach

Styl minimalistyczny to przede wszystkim kształty. Proste, wyraźnie odcinające się linie, widoczny dobrze poziom i pion.

We wnętrzach minimalistycznych nie ma esów floresów, jest za to światło.

Nie zapominajmy o roślinach w minimalistycznych wnętrzach. Odpowiednio dobrane kwiaty doniczkowe nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru.

kwiat w doniczce
źr. pixabay. Naturalna zieleń roślin dodaje uroku i wpływa na nasze samopoczucie.

Oświetlenie wnętrz minimalistycznych

Widoczne dla każdego lampy czy kinkiety to przede wszystkim geometryczne wzory, futurystyczne ale proste kształty. Bazujące na planie prostych figur, od koła po wielokąty.

Barwę światła dobieramy w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Przestrzeń roboczą oświetlamy neutralną barwą, natomiast miejsca do odpoczynku i spożywania posiłków ciepłą. Oczywiście dodatki we wnętrzach minimalistycznych są obowiązkowe. Nie musimy też rezygnować z poduch, ciepłych miłych kocyków. Wystarczy je tylko dopasować barwą do wnętrza. Firanki o jednolitej barwie czy zasłony to też istotny dodatek do minimalistycznych wnętrz, tworzą one pionową linię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.